12 czerwca uczniowie klas 6a wybrali się na wyjątkową wycieczkę turystyczno-edukacyjną do Krakowa. Nasza przygoda z tym miastem prowadziła śladami przeszłości historycznej naszego kraju: Barbakan, Brama Floriańska, Kościół Mariacki, Sukiennice, Smocza Jama, Wawel: dzwon Zygmunta i krypty królewskie. Na zakończenie naszej wędrówki śladami historii Polski dotarliśmy do dzielnicy Kazimierz
Kategoria: Informacja
-

Wycieczka do Krakowa klas 5a i 7a
9 czerwca uczniowie klas 5a i 7a wybrali się na wyjątkową wycieczkę do Krakowa, idealnie łącząc lekcję historii na żywo z solidną dawką świetnej zabawy.
Swoją przygodę młodzież rozpoczęła od spaceru śladami przeszłości, podziwiając Barbakan, Bramę Floriańską oraz zachwycające wnętrza Kościoła Mariackiego. Chwilę później uczniowie przenieśli się w zupełnie inny wymiar w centrum PIXEL XL – tam interaktywna, podświetlana mata do gier wyzwoliła w nich ducha zdrowej rywalizacji i mnóstwo pozytywnej energii. Pełni sił ruszyli następnie na Wawel, gdzie zwiedzili dziedziniec zamkowy, zobaczyli potężny Dzwon Zygmunta i zeszli do Krypt Królewskich.
To był genialny dzień pełen integracji, śmiechu i niezapomnianych wrażeń. Uczniowie wrócili do szkoły bogatsi o nową wiedzę i… jeszcze bardziej zgrani jako ekipa
-

Projekt eTwinning “Skills4Life – European Tales of Kindness and Courage
Uczniowie biorący udział w projekcie eTwinning “Skills4Life – European Tales of Kindness and Courage” mieli spotkanie z partnerami z Włoch, Rumunii i Turcji, a uczestnicy projektu “Exploring Our Rivers” z partnerami z Hiszpanii, Grecji, Turcji i Rumunii. Uczniowie kl. 3a z pomocą kolegi z 5b odegrali opowieść o trzech koziołkach “The Three Billy Goats Gruff” oraz obejrzeli prace rówieśników i wysłuchali ich wypowiedzi o zainteresowaniach i emocjach. Natomiast grupa uczniów z kl. 5b i 6a opowiedziała swoim partnerom o Dniu Sportu w naszej szkole i dyscyplinach sportowych, które uprawiają w wolnym czasie, a także zagrali wspólnie z nimi w grę interaktywną, w której należało zidentyfikować rzeki w każdym z krajów, z którego pochodzą uczestnicy projektu. Były podziękowania za kilkumiesięczną współpracę i życzenia udanych wakacji.
-

Dzień sportu
Za nami fantastyczny czas wypełniony sportową rywalizacją i wspaniałą zabawą! Nasza szkoła zamieniła się w arenę zmagań, w której najważniejsza była współpraca i duch fair play.
Uczniowie wspólnie podjęli sportowe wyzwania, udowadniając, że ruch to najlepszy sposób na budowanie szkolnej społeczności.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, ogrom uśmiechów i wsparcie. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wspólną zabawę!
-
Osiągnięcia Konkursowe 2024/2025
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”:
- klasa II: K. Janiczek, L. Derek, G. Marchwiński, – klasa III: S. Polaczek, T. Żukowski,
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Ortograficzny”:
- klasa II: D. Rubaj, K. Janiczek,
- klasa IV b: O. Żuchaj, P. Gębczak,
- klasa V: W. Urban, laureatka – 2 miejsce w kraju,
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Puchacz Piotr”:
- klasa I: Z. Andreasik, C. Majka, M. Kowalczyk,
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Orzeł Matematyczny”: — klasa I: Z. Andreasik,
- klasa II: K. Janiczek, G. Marchiński, W. Piskorowski,
- klasa III: A. Kasiuba, K. Maciaszek, S. Polaczek, T. Żukowski,
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Leon”:
- klasa I: Z. Andreasik, M. Kowalczyk,
- klasa III: N. Golik, K. Maciaszek, L. Michalski, T. Żukowski,
- klasa IV a: I. Janiczek, E. Marchwiński,
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego pt. „Kangur Matematyczny”: klasa IV a: I. Janiczek,
III miejsce w Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Opola pt. „Wyzwanie dla Mądrych Głów” – drużyna pod kierunkiem p. D. Cichonia: L. Oborska, D. Daragan, W. Gębczak, M. Kowal,
I miejsce w Regionalnym Konkursie Plastycznym pt. „Pejzaże miejsc” zdobył V. Darczenko
II miejsce w Opolskim Konkursie Recytatorskim „Słowo 2025” uzyskała M. Drab,
Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu geologicznego pt. „Błękitny Krwioobieg Ziemi” – M. Albert.
-

Drugie życie ubrań i wielki sukces naszych uczennic!
W dniu 21 maja nasze uczennice: Julia Krawczyk kl. 5b i Karina Hutsaliuk kl. 8a odebrały nagrody za prace w konkursie “Drugie życie ubrań. Tekstylne wyzwanie Muchy Odpaduchy”, organizowanym przez Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu. Dziewczyny uszyły torby na zakupy ze zużytych ubrań.
-

Łączymy edukację obywatelską, wiedzę o demokracji i Unii Europejskiej z umiejętnościami matematycznymi i cyfrowymi
W miniony piątek, 22 maja, w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie całotygodniowego projektu europejskiego. Był to dzień pełen muzyki, kolorów, smaków i pozytywnej energii, a przede wszystkim doskonała okazja do nauki poprzez doświadczenie i wspólne działanie.
Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczycili nas wspaniali goście, którym serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólne świętowanie:
Joanna Raźniewska – Opolska Kurator Oświaty
Marek Leśniak – Opolski Wicekurator Oświaty
Jan Wróblewski – Burmistrz Strzelec Opolskich
Irena Koszyk – Prezes Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego
Krystyna Dworecka – Zastępca Prezesa Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego
Zofia Zawieja – Inspektor Wydziału Oświaty
Kamila Krul – Inspektor Wydziału Oświaty
Halina Bilik – Była Opolska Kurator Oświaty
Dyrektorzy szkół należących do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego
Monika Rudyk – Przewodnicząca Rady Rodziców PSP 8
Przedstawiciele organizacji pozarządowej „Europe Direct”
Dodatkową, niezwykłą atrakcją była obecność europejskiej maskotki – Syriusza, która towarzyszyła uczestnikom i dbała o radosną atmosferę przez całe wydarzenie!
Nasi uczniowie w niezwykle barwny sposób zaprezentowali efekty swojej całotygodniowej pracy nad wybranymi państwami europejskimi. Goście mogli wspólnie z młodzieżą uczestniczyć w przygotowanych aktywnościach m.in. :
Interaktywnych quizach wiedzy,
Symulacji obrad Parlamentu Europejskiego,
Wywiadach z młodymi „europosłami”.
Szkolne klasy wypełniły się tradycyjnymi przekąskami z różnych krajów Europy, a uczniowie i nauczyciele zachwycali strojami nawiązującymi do europejskich kultur.
Wydarzenie uświetniły występy muzyczno-taneczne. Starsze klasy wspólnie wykonały kanon „Panie Janie”, po którym uczniowie uroczyście odtańczyli poloneza na boisku szkolnym. Finałem całego dnia były wspaniałe występy uczniów klas I–VIII przygotowane na sali gimnastycznej.
Pragniemy złożyć szczególne i serdeczne podziękowania Marszałkowi Województwa Opolskiego, Panu Szymonowi Ogłazie, za objęcie naszego przedsięwzięcia Honorowym Patronatem oraz za ufundowanie drobnych upominków dla naszych gości.
Gorące podziękowania kierujemy również do Rady Dzielnicy X, a w szczególności do Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy, Pani Anieli Czarneckiej, za zorganizowanie i przygotowanie wspaniałego poczęstunku dla uczestników wydarzenia.
Dziękujemy także organizacji Europe Direct za przekazanie cennych materiałów edukacyjnych związanych z Unią Europejską oraz Radzie Dzielnicy „Nadodrze” za wsparcie w ufundowaniu nagród dla uczniów.
Na koniec składamy ogromne podziękowania wszystkim Uczniom, Nauczycielom oraz Rodzicom za zaangażowanie, pomoc i wspólne tworzenie tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Dzięki współpracy całej naszej społeczności możemy realizować projekty pełne pasji, kreatywności i niezapomnianych doświadczeń!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia!
-

Sukces naszej ucennicy!
Uczennica klasy 8a Małgorzata Albert otrzymała nagrodę za zajęcie II miejsca w XXVII Półfinale Regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno-Środowiskowego organizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny PIB Oddział Górnośląski w Sosnowcu pod hasłem “Sól Ziemi” za wykonanie najlepszego projektu.
-

W naszej szkole trwa wyjątkowy projekt edukacyjny!
W dniach 18–22 maja 2026 roku nasza szkoła realizuje wyjątkowy projekt edukacyjny pt. „Łączymy edukację obywatelską, wiedzę o demokracji i Unii Europejskiej z umiejętnościami matematycznymi i cyfrowymi”.
Już od początku tygodnia w murach szkoły można poczuć prawdziwie europejską atmosferę! Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują prezentacje państw europejskich, dekoracje sal oraz liczne działania związane z edukacją obywatelską, matematyką i nowoczesnymi technologiami. W klasach pojawiają się interaktywne quizy, kodowanie i programowanie robotów, zadania logiczne, prezentacje multimedialne, gry edukacyjne, matematyczne wyzwania oraz kreatywne aktywności inspirowane kulturą wybranych państw Europy. Korytarze szkolne stają się kolorową przestrzenią pełną wiedzy, kreatywności i inspirujących pomysłów, a każda klasa tworzy wyjątkowy klimat prezentujący tradycje, symbole oraz ciekawostki wybranego kraju europejskiego.
Projekt realizowany jest w ramach Seminarium SSIRO pt. „Wdrażamy Reformę – Kompas Jutra poprzez prezentację dobrych praktyk: projektu edukacyjnego, treści cyfrowych w edukacji oraz zagadnień dotyczących Branżowego Centrum Umiejętności”, którego realizatorami są trzy szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 im. Gustawa Morcinka – Małgorzata Bagińska, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Generała Stefana Roweckiego „Grota” – Ewa Nowak-Kübler, Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu – Dariusz Dobrowolski
Jego głównym celem jest promowanie nowoczesnej edukacji, rozwijanie kompetencji przyszłości oraz wspieranie aktywnego i kreatywnego uczestnictwa uczniów w procesie nauki.
Nasze przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Opolskiego. Wielki finał oraz uroczyste podsumowanie projektu odbędzie się w piątek 22 maja 2026 roku. Tego dnia naszą szkołę odwiedzą ważni goście, w tym Dyrektorzy Szkół nalezących do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego, oraz przedstawiciele organizacji pozarządowej „Europe Direct”. Dodatkową atrakcją będzie obecność europejskiej maskotki Syriusza, która będzie towarzyszyć uczestnikom podczas wydarzenia wprowadzając radosną atmosferę. Sponsorami nagród dla uczniów są Rada Dzielnicy „Nadodrze” oraz „Europe Direct”, która przekazała materiały związane z Unią Europejską. Dodatkowo Marszałek Województwa Opolskiego ufundował dla gości drobne upominki.
Piątek zapowiada się niezwykle barwnie i inspirująco! Uczniowie zaprezentują efekty swojej całotygodniowej pracy związanej z wybranymi państwami europejskimi. Goście będą mogli wspólnie z uczniami uczestniczyć w przygotowanych aktywnościach, prezentacjach i interaktywnych zadaniach — od quizów po obrady Parlamentu Europejskiego oraz wywiady z „europosłami”. Nie zabraknie tradycyjnych przekąsek charakterystycznych dla różnych krajów Europy oraz uczniów i nauczycieli przebranych w stroje nawiązujące do wybranych państw europejskich.
Następnie starsze klasy wspólnie wykonają kanon „Panie Janie”, po którym uczniowie uroczyście odtańczą poloneza na boisku szkolnym. Finałem wydarzenia będą występy uczniów klas I–VIII przygotowane na sali gimnastycznej. Całe wydarzenie będzie okazją do nauki poprzez doświadczenie, wspólne działanie i odkrywanie europejskiej kultury w kreatywny i pełen radości sposób. To będzie dzień pełen muzyki, kolorów, smaków i pozytywnej energii!
Już dziś serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za ogromne zaangażowanie, pomoc i wspólne tworzenie tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Dzięki współpracy całej społeczności szkolnej możemy realizować projekty pełne pasji, kreatywności i niezapomnianych doświadczeń!


