Druga wycieczka „Opolskich Ósemeczek” z II a rozpoczęła się od zwiedzania remontowanego obecnie Kościoła katedralnego Świętego Krzyża w Opolu. Następnie uczniowie przeszli na Plac Sebastiana, gdzie przed Kościołem wysłuchali historii jego powstania.
Kościół ten został zbudowany po wygaśnięciu panującej w mieście zarazy, w miejscu gospody, w której zmarła na dżumę pierwsza ofiara tej epidemii. Kolejno dzieci zwiedziły dwu piętrową Kamienicę Czynszową – przykład budownictwa
miejskiego końca XIX w. Wszyscy mogli zobaczyć, jak kiedyś mieszkał przeciętny obywatel Opola. W kamienicy znajduje się pięć mieszkań: każde w stylu, który obowiązywał w latach 1890-1965. Oprócz mebli i sprzętów, które tworzyły klimat domu, prezentowane są tam różne sposoby ogrzewania pokoi; piece kaflowe i piecyki żeliwne. Eksponowany jest również sprzęt do utrzymywania higieny. Następnie uczniowie przeszli przez Wzgórze Uniwersyteckie i dotarli do studni św. Wojciecha oraz na Skwer Artystów.
Usłyszeli też kilka słów o historii murów obronnych. Po tak długim spacerze, zmęczeni, ale także pełni wrażeń dotarli na warsztaty plastyczne do MDK-u, gdzie na prawdziwych podobraziach malarskich z płótna uwiecznili farbami zapamiętane w trakcie zwiedzania zabytki.